f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

Karta Dużej Rodziny – zniżki i ulgi w 2020

Duża rodzina to naprawdę ogromne wyzwanie! Sprostać potrzebom każdego domownika nie jest łatwo – zwłaszcza, jeśli dzieci dzieli niewielka różnica wieku. Wychowanie tak licznej gromadki pociech to powód do dumy, ale też źródło wielu stresujących sytuacji i dużych wydatków. Jednak rząd wyciągnął rękę do wielodzietnych rodzin i stworzył program „Karta Dużej Rodziny”. Poniżej dowiesz się więcej na jego temat.

Ubrania, gadżety, edukacja, rozrywka, kosmetyki, leczenie, hobby – to wszystko kosztuje. W przypadku jednego lub dwójki dzieci spełnienie każdej potrzeby zwykle jest już trudne. Problem narasta przy większej liczbie pociech w domu. Rodzice dokładają wszelkich starań, aby każdy z nich miał szczęśliwe dzieciństwo, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niska płaca lub brak pracy, problemy zdrowotne rodzica lub któregoś dziecka – to tylko część kłopotów, z którymi borykają się rodziny wielodzietne. Dlatego też stworzono system zniżek i rabatów dla rodzin wielodzietnych, czyli Kartę Dużej Rodziny (KDR). 

Jak otrzymać KDR?

Rządowy program powstał po to, żeby wesprzeć rodziny w wychowywaniu dzieci. Zaoszczędzone dzięki niemu pieniądze można gromadzić i potem przeznaczyć na wspólne wakacje lub rozwijanie pasji. Dlatego, jeśli jesteś:

 • rodzicem lub małżonkiem rodzica, który utrzymuje lub miał na utrzymaniu minimum troje dzieci,
 • rodzicem zastępczym dla minimum trójki dzieci,
 • osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka,
 • dzieckiem, które nie ukończyło 18 lub 25 lat i dalej się uczy (np. studiuje), jest niepełnosprawne i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, 

to przysługuje Ci prawo do wyrobienia Karty Dużej Rodziny. 

Aby otrzymać KDR, należy złożyć wniosek w gminie właściwej ze względu na adres zamieszkania lub po zalogowaniu się na platformie informacyjno-usługowej Emp@tia za pomocą specjalnego kreatora. W zależności od tego, co zaznaczysz we wniosku, możesz otrzymać fizyczną i/lub mobilną Kartę Dużej Rodziny. Dołączenie do programu jest całkowicie darmowe i w przypadku rodziców KDR jest przyznawana na całe życie, a w przypadku dzieci – do momentu ukończenia przez nie 18 lat, zakończenia edukacji lub trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Od lewej: wzór fizycznej Karty Dużej Rodziny oraz wygląd aplikacji mKDR

Gdzie znajdziesz partnerów Karty Dużej Rodziny?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest honorowana w wielu miejscach w całej Polsce. Pełną listę placówek znajdziesz na portalu informacyjno-usługowym Emp@tia. Odszukasz tam mapę z wyraźnie zaznaczonymi nazwami sklepów, w których możesz liczyć na zniżkę z KDR. Dzięki tym informacjom swobodnie zaplanujesz zakupy i zaoszczędzisz! 

Wśród miejsc, które oferują zniżki dla rodzin wielodzietnych znalazły się np.:

 • marki odzieżowe – TXM Market, Deichmann, Smyk, Coccodrillo, 5.10.15,
 • markety spożywcze – Auchan, Carrefour, LIDL, 
 • stacje benzynowe – Circle K, Orlen, Lotos, Moya.

Zastanawiasz się, który sklep w Twoim pobliżu honoruje Kartę Dużej Rodziny? Zwróć uwagę na drzwi wejściowe do danego lokalu. Powinna znajdować się tam specjalna naklejka z informacją o tym, że w tym miejscu udzielane są zniżki z tytułu posiadania wielodzietnej rodziny. 

Lista zniżek – Karta Dużej Rodziny

Jesteś zainteresowany systemem zniżek i zastanawiasz się, ile zaoszczędzisz? Każda placówka ma własne wytyczne odnośnie do udzielanych rabatów dla rodzin wielodzietnych. Niektóre sklepy, tak jak Carrefour, oferują zwrot 10% wartości zakupów w postaci e-bonu na kolejne zakupy. Inne placówki odliczają kilka procent od wysokości rachunku, a niektóre obniżają ceny tylko wybranych produktów.

Sieć sklepów Lidl po raz kolejny dołączyła do tego programu na jeden rok – od sierpnia 2019 do końca lipca 2020 roku. W tym czasie możesz liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty w wysokości 10% na wybrane produkty:

 • świeże owoce i warzywa,
 • pieczywo,
 • artykuły chemiczne marki W5,
 • produkty kosmetyczne marki CIEN,
 • produkty marki Kuchnia Lidla,
 • słoiczki dla dzieci BOBOVITA, BEBIPRIMA, HIPP i LUPILU.

Korzystanie z rabatów z KDR w połączeniu z własnym programem lojalnościowym sieci może przynieść spore oszczędności.

Niestety w popularnych dyskontach, takich jak Kaufland czy Biedronka, Karta Dużej Rodziny nie jest honorowana. Wynika to z polityki firm. Natomiast te placówki oferują ciekawe programy lojalnościowe, np. Kartę Moja Biedronka w przypadku sieci Biedronka. Jest to jedyny sposób, aby obniżyć cenę produktów w tych sklepach.

Tanie wakacje dzięki Karcie Dużej Rodziny

Wspólny wyjazd na wakacje wielodzietnej rodziny może kosztować bardzo dużo. Wypoczynek, zwłaszcza przy tak licznej gromadce dzieci, jest bardzo ważny. Dlatego rząd przygotował ustawowe zniżki na:

 • przejazdy kolejowe,
 • opłaty za paszport, 
 • wstęp do parków narodowych. 

Na obniżenie cen biletów możesz liczyć także w:

 • parkach rozrywki, takich jak np. Leopark, 
 • muzeach, np. w Muzeum Powstania Warszawskiego, 
 • miejscach edukacyjnych, np.  w Centrum Nauki Kopernik, 
 • kinach, np. w sieci Helios. 

Wszystko po to, aby pociechy mogły rozwijać swoje talenty i zainteresowania bez ograniczeń finansowych.

Dzieci zasługują na wszystko, co najlepsze. Dlatego warto zapisać się do programu Karty Dużej Rodziny. To żaden wstyd korzystać z pomocy państwa – zwłaszcza w tak szczególnej sytuacji, jaką jest wychowywanie kilkorga potomków. System zniżek powstał po to, żeby każde dziecko miało równe warunki rozwoju. Warto o tym pamiętać.

Napisz komentarz

You don't have permission to register